?דחיינות (פרוקרסטינשן) : מה עושים כדי להתגבר

November 28, 2017

 

אתם נוהגים לאחר? לא מגיעים בזמן?
אם כן, הפוסט הבא הוא בשבילכם!

 
הבדיחה הנדושה אומרת "אל תדחה למחר מה שניתן לדחות למחרתיים". זה כמובן משעשע את מי שלא סובל מדחיינות קיצונית ויעציב את זה שמוצא עצמו, שוב ושוב, מפסיד מועדים אחרונים, מאחר לטיסות, נזכר לבצע מטלות חשובות רק כשכבר מאוחר מידי וכדומה. 


יש לדחיינות ביטויים שונים. הדחיין מוצא עצמו מבצע מטלות חסרות חשיבות, או בלתי דחופות, בשעה שנושא אחר דורש טיפול מידי. ביטוי אחר הוא כאשר מבצעים כל מטלה קרוב מאוד למועד האחרון המותר, או מתחילים בעשייה באיחור וחשים לחץ, תסכול וכעס על שלא התחילו מוקדם יותר. דחיינים נוטים לעיתים לעשות בו זמנית הרבה דברים ומתקשים לסיים את כולם.


כללית, ישנם שלושה סוגים של דחיינות אשר יכולים להתקיים אצל אותו פרט בו זמנית: הסוג הראשון הוא דחיינות של ציפייה: כאשר מבצעים מטלה מסויית ונכשלים מספר פעמים ניתן כמובן להמשיך ולהתעקש על הצלחה. הסוג הראשון של דחיינות מתבטא באיבוד הרצון להמשיך: נכשלתי מספר פעמים אז כנראה כבר לא אצליח. גישה תבוסתנית כזו קרוב לוודאי שתקבע את חוסר ההצלחה או תגרום להפסקת הניסיונות לבצע את המטלה. הציפייה חסרת הסבלנות להצלחה, אשר נתקלת בקשיים בביצוע המטלה גורמת לדחיין מסוג זה להפסיק מלנסות. הסוג השני הוא דחיינות של ערך: כאשר איננו נותנים ערך לדבר בו אנו עוסקים, כמו ניקון הבית, העבודה שאנו מתייחסים אליה כחסרת חשיבות וכדומה, מתעצמת הנטייה לדחות ביצועים. ולבסוף, דחיינות של זמן: הביטוי לכך הוא חוסר היכולת לעמוד זמן. לדחיינים מסוג זה תמיד נראה שעומד לרשותם זמן בלתי מוגבל. 


אז מה עושים? האם ניתן לרפא את הפגם הזה? 


אני אינני מאמין בכך ובכלל נראה לי שכל אחת ואחד מאתנו מאופיין בתכונות שונות. חלקן מתאימות , לדרך החיים העכשווית שלנו וחלקן נוגדות את דרישות החיים בימינו. אינני רואה באחרונות "פגמים". גם דחיינות איננה פגם. זאת תכונת אופי לדעתי. אחד המרכיבים של האינדיבידואל. אין צורך לרפא זאת אלא חשוב ללמוד כיצד להתמודד. כותב הספר "דחיינות" פירז סטיל, הוא בעצמו דחיין, ומהמשובחים שבהם. אבל בכל זאת הגיע להישגים מרשימים. המסר: ניתן גם ניתן להישאר כפי שאתה ולמרות זאת ללמוד באופן טכני לחלוטין לעקוף את הקושי שדחיינות גורמת.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts

January 22, 2018

November 29, 2017

Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© כל הזכויות שמורות - 2017

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now