החלטות ולבטים

November 29, 2017


החלטות פשוטות כמו השאלה איזה מנה להזמין במסעדה איננה פשוטה לרבים. אני מכיר אישית כאלה שמבלים זמן רב בהתלבטות וגם כשמחליטים, משנים את דעתם וממהרים להזמין משהו אחר. למרבה מפח הנפש, כאשר המנה מגיעה ונטעמת, המזמין-המתלבט מאוכזב מבחירתו (בדוגמא הזו יש הרבה יותר מחוסר יכולת החלטה בלבד, אלא שלא נעסוק בכך עכשיו).

 

כמובן שאחרים מגיעים למצב משברי ממש כשמדובר בהחלטה על גירושין, כיוון לימודים או שינוי מקום עבודה. מתוך מאות התלמידים אחריהם עקבתי במשך השנים, היו רבים שבאו להתייעץ האם לבחור במעבדה א', ב' או ג' והביאו אין ספור סיבות מדוע כל אחת מהן מציגה יתרונות וחסרונות שונים. הגישה הזו הביאה אותם להתלבטויות שבמקרים הקיצוניים נמשכו חודשים רבים ללא שהתלמידים הצליחו להחליט: מעבדה א' עשירה יותר ולכן יהיה נוח יותר לעבוד בה. במעבדה ב' נושא המחקר מעניין יותר ובמעבדה ג' המנחה ידוע בתמיכתו בתלמידים. מה עושים? מה אתה מציע לי לעשות? שאלו אותי.

 

תשובתי הייתה תמיד: מה "מתחשק" לכם יותר? מה יותר מושך את הלב? בזה תבחרו. מה שמובלע בדברים האלה הוא כמובן: הקשיבו ללבבכם! התבוננו פנימה! ללא מחשבות פרקטיות וללא עיסוק בקטנות! הפילוסופיה בבסיס הגישה הזו גורסת שכאשר אדם עוסק (עובד) בדברים שהוא אוהב, ממילא המוטיבציה שלו גבוהה והסיכוי שיצליח רב יותר.

 

אומר בכנות שזה לא תמיד נשא פרי משום שהיו תלמידים שלא הצליחו להגדיר "מה בא להם" ונתקעו בסבך ההתלבטויות. גם כשבחרו לבסוף מקום מסוים התאכזבו ועזבו אחרי זמן לא ארוך. לעומת זאת רבים אחרים הגיבו מיד בסגנון: "ברור שמעבדה ב' מושכת אותי יותר, אבל...". כאן הייתי משסע את המשך הדברים ואומר: "אם כך ענית לעצמך באיזה אופציה עליך לבחור!".

 

נסו זאת בעצמכם כאשר תגיעו לצורך להחליט. לעיתים קרובות שיקולים מעשיים מרחיקים אתכם מהחלטות שיש להם פוטנציאל גבוה לגרום לכם אושר וסיפוק.

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts

January 22, 2018

November 29, 2017

Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© כל הזכויות שמורות - 2017

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now