כמה דברים חשובים שיש לדעת על חיי הסטודנט

December 16, 2017

 

האם אתם מתכוונים להיות סטודנטים? יש לכם ילדים/בני זוג סטודנטים? חשבתם פעם איך זה להיות סטודנט? 

 

היתרונות ברורים ומובנים מעליהם: אהבת המדעים ורצון לאתגרים, לידע, עיסוק בגילוי דברים חדשים ומסעירים, צמיחה אישית. המדעים השונים והמחקר הם מתת שלא כל אחד זוכה לה ואשרי אלה שזכו להזדמנות היוצאת מהכלל הזו.

 

אבל, בואו נגיד שזה ממש לא פיקניק? המערכת האקדמית מטבע הדברים דורשת מצוינות. גם בשלב המוקדם בחיי הסטודנט הוא נדרש להישגים ומתחרה בהרבה אחרים שנבררו בקפידה ועברו סינונים מחמירים. ברור שבהמשך הדרך  הדבר נעשה עוד קשה יותר.

 

מה התוצאה? הרבה מאוד פחדים ותסכולים. חוויתי בעצמי את כל שלבי המסלול הזה, מסטודנט ועד פרופסור, ועקבתי אחרי רבים אחרים. אני מכיר לכן את עומק הקושי אליו עלולים להיקלע סטודנטים בדרכם.

 

דרך החתחתים של הסטודנט במערכת באקדמית

 

אין ספק שזו מתת יוצאת מהכלל להיות סטודנט במדעים השונים. אלה חיים שאני ממליץ לכל אחד. יחד עם זאת העיסוק הזה יוצר גם קשיים לא מבוטלים.

 

סיפור אישי: כסטודנט שנה א' באוניברסיטת תל אביב נהגתי לחלום בהקיץ על המשך הדרך. האפשרות שאגיע למכון ויצמן הייתה אז בהרגשתי הזויה לחלוטין. אני במכון ויצמן? בין כל הגאונים האלה? אין סיכוי. ברבות הימים, כשהודיעו לי כי בקשתי התקבלה ואני יכול  להתחיל את עבודת המוסמך שלי במכון ויצמן, לא היה מאושר ממני בעולם. אבל, כאשר הגעתי למכון נתקפתי חרדה: אני? ילד נכה להורים קשי יום משכונה קטנה בנתניה? מה אני בכלל שווה לעומת כל המבריקים והמוכשרים שמאכלסים את המכון?

 

לא עשיתי את דרכי בשבילים המקסימים של המכון אלא בצל הבניינים, כדי שלא  יבחינו שהצלחתי לרמות את כולם ולהגיע למקום שבעיני היה קודש הקודשים של המדע. ברור היה לי שאינני ראוי לכך. חלפו שנים עד שיכולתי להתגבר על החרדות האלה ולהכיר בערך עצמי. החיים בסביבה תחרותית בעלת דרישות מחמירות רחוקים מלהיות פשוטים ובוודאי לא הקלו עלי. להפתעתי, ככל שחלפו השנים גיליתי כי סטודנטים רבים שפתחו את ליבם בפני חוו אותה חוויה בדיוק! התגלית הזו הדהימה אותי. הייתי בטוח שהקשיים שלי היו ייחודיים. כל שאר הסטודנטים שפעו בטחון עצמי שבדיעבד הבנתי כי היה בפעמים לא מעטות מסווה ומסיכה לצורכי הגנה.

 

ומהסיפור האישי שלי לכלל: יש בחיים האקדמיים שילוב בין דרישות גבוהות להצטיינות, תחרותיות עצומה בשטחי מחקר רבים ועומס העבודה. בנוסף, מחקר עשוי להמשך זמן רב ללא תוצאות. הרי עוסקים בדברים בלתי ידועים שלעיתים אפילו לא נחקרו מעולם. יש סיכוי לא קטן להיכשל. דרושים עצבי ברזל ויכולת דחיית סיפוק. מעבר לכול דרושה אמונה ודבקות במטרה. טבעי שיתרחשו נפילות בדרך. רגעים של ספק, תהיות. האם אני בכלל מתאים? אולי אין לי את זה? 

 

אלה מצבים קלסיים לאימון ונושא שאני מקדיש לו הרבה מזמני.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts

January 22, 2018

November 29, 2017

Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© כל הזכויות שמורות - 2017

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now