לעולם לא תגלה את מה שאינך מאמין בו

December 16, 2017

מספרים שהאינדיאנים יושבי אמריקה לא הבחינו בספינות של קולומבוס אשר הופיעו באופק והלכו והתקרבו אל החוף. אדם אחד, מרפא השבט וכנראה אדם יוצא דופן ביכולותיו, היה היחיד ששם לב לשינוי שחל בים והצליח לראות את הגופים הנעים לעבר החוף. אדם זה גם הצליח לשכנע את האחרים שמלכתחילה לא ראו דבר, כנראה משום שתיאר את

שראה באופן מוחשי מאוד.

 

נשמע לא סביר? ובכן, המציאות שאנו רואים מוגבלת למה שקיים בתוכנו (בהכרה שלנו, במוח או כל מונח אחר שמתאים לכם). מדוע הצליח מרפא השבט לראות מה שלא ראו אחרים? כיצד בכול זאת הצליחו בני השבט לראות את הספינות בסופו של דבר? כנראה שבשני המקרים מונחת היכולת האישית להאמין באפשרות הקיום של דברים שעדיין לא חווינו.

 

הרלוונטיות למחקר

 

 

 

החוויה האישית שלי בנושא זה מגיעה מהמחקר המדעי. ברור שתמיד בוחרים לחקור את אפשרות הקיום של דבר שעדיין לא נצפה או קיומו לא הוכח. דברים שכבר נראו, נחקרו והוכחו אינם מושא למחקר כמובן. לאור הסיפור בדבר האינדיאנים שלא ראו את ספינות קולומבוס עולה השאלה כיצד בכלל ניתן לגלות דברים שלא נראו קודם לכן?

 

התשובה לדעתי מונחת ביכולת לעקוב בנאמנות אחרי ההדרכה של מי שמאמין בקיום מושא המחקר, או פשוט יותר, להאמין בהנחת היסוד של המחקר.

 

הדוגמא הפשוטה ביותר היא הסתכלות במיקרוסקופ. מצאתי שלעיתים קרובות אדם שמעולם לא עשה זאת, וגם מנוסים יותר אשר נשאלים מה הם רואים, תשובתם תנוע בין "כלום" ל "הרבה נקודות" וכדומה. כאשר המדריך יסביר מה בעצם קיים שם מתחת לעדשות המיקרוסקופ, לפתע יחול מפנה חד והצופה הנרעש יראה את מה שלא ראה קודם לכן.

 

וחשוב יותר, כאשר חוקר בוחר לבצע עבודה מתוך אונס או מאחר שלא היה מסוגל לסרב לממונים עליו, קרוב מאוד לוודאי ואולי לבטח, ייכשל. לעומת זאת אמונה חזקה בהנחת היסוד של המחקר תביא קודם לכל לנחרצות ודבקות במטרה וכאשר  "הספינות ייראו באופק" יזהה אותן החוקר מיד.

 

הקשר לחיי יומיום

 

הדברים נכונים במידה שווה לחיי יומיום. כאשר אתם מחפשים דבר מה שאיבדתם ומשננים לעצמכם בשכנוע עצמי שאין סיכוי למצוא את האבדה משום שכנראה מישהו לקח במשיכה, אין ספק כי לא תשקיעו מאמץ בחיפוש וגם לא תמצאו את מה שמונח ממש מתחת לאף. מי שהולך לרעיון עבודה מתוך הרגשה ברורה כי איננו מתאים ואין ספק כי יושלך מכול המדרגות, ברור שיקצור את מה שזרע.

 

האמונות שלנו בונות את המציאות בה אנו חיים. מכאן שבעצם אנו בוחרים בעצמנו איך יראו חיינו. יש מי שהתקלה הקטנה ביותר, קפה הבוקר שנשפך, תגרום לו "להחליט" כי זה עומד להיות יום נורא וראה זה פלא, באמת היום היה רצוף מפחי נפש...ויהיה מי שיקום ויגיד לעצמו כי הנה בא יום חדש והכול יהיה נפלא. שום תקלה קטנה לא תגרום ליום להיות שונה מהציפייה.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts

January 22, 2018

November 29, 2017

Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© כל הזכויות שמורות - 2017

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now