מה זאת אהבה?

January 22, 2018

בספרו "אומנות האהבה " מסביר הפסיכולוג/פילוסוף אריך פרום כי חווית הנפרדות (היותך לבדך) מעוררת חרדה ולכן הצורך העמוק ביותר של האדם הוא לצאת מכלא הבדידות. תשוקה להתמזגות בין-אישית היא הכוח החזק ביותר המפעם באדם. איך מוגדרת אהבה על פי פרום? בראש ובראשונה בנתינה! מי שאופיו לא יצרני אלא שיווקי ומוכן לתת רק כאשר מקבל תמורה אינו מסוגל לאהוב.

 

חווית הנתינה אצל אדם יצרני (כזה שיש בו כוח פעולה וחיוניות) היא תחושת כוח ועוצמה. אני נותן ונהיה מלא מגדוש מעצם הנתינה. מהבחינה הפסיכולוגית מי שחרד שיאבד משהו היא העני, המרושש למרות שייתכן ויש לו מכול טוב הארץ.

 

מלבד יסוד הנתינה יש באהבה גם דאגה, אחריות, מתן כבוד וידיעה. הראשונים ברורים ואילו האחרון מתייחס למצב בו כאשר אדם אהוב נראה כלפי חוץ כועס, האוהב ידע בברור כי בעצם האהוב חרד או מודאג, בודד או חש אשם. הידיעה מאפשרת לחוש אמפטיה לאהוב גם כאשר התנהגותו של האהוב יכולה להתפרש כתוקפנית.

 

פרום מבקר את הגישה שמין מוצלח מביא לאהבה. לדעתו המצב הפוך. אהבה שנוצרה באופן רגשי בין בני זוג יכולה לעורר השתוקקות לאיחוד מיני ואז הקשר הגופני מלא עדינות ולא דווקא רצון לכבוש או להיכבש.

 

בחברה של ימנו התנאים נוגדים את האפשרות של האהבה ואנו חוזים בתהליך של התפוררות האהבה. יחסי הזוגיות משומנים וחלקים למען הצלחת התא המשפחתי כעסק. היחסים הם תועלתניים. הגישה לאהבה ולזוגיות מושפעת כיום מאוד מהגישה הקפיטליסטית לחיים: תחרותיות ושאיפה להצלחה.

 

מול הגישה הזו לאהבה, שהיא הרסנית לדעת פרום, דרושה השקעה. כמו בכול אומנות, משמעת, התרכזות, סבלנות, כוונה, רגישות והתבגרות על הנרקיססטיות ולבסוף, אמונה בעצמך ולקיחת סיכונים. מי שרוצה להיות תמיד באזור הביטחון שלו, לעולם לא יכול לאהוב.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts

January 22, 2018

November 29, 2017

Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© כל הזכויות שמורות - 2017

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now